Tipy na výlet

TEPLICKÉ SKÁLY

Nejznámější turistický okruh procházející oblastí Teplických skal je dlouhý 6 km a je v porovnání s okruhem v Adršpašských skalách více fyzicky náročný. Vstoupit do skal můžete na okraji města Teplice nad Metují. Další možností vstupu do Teplických skal je přejít ze skal Adršpašských přes Vlčí rokli. Cesta Vlčí roklí mezi oběma skalními městy je dlouhá 4 km a pokud byste se rozhodli pro její projití, musíte počítat s výškovým převýšením.


Více zde: https://www.region-adrspach.cz/teplicke-skaly/
 

KŘÍŽOVÝ VRCH

nabízí příjemně strávené odpoledne ať již cestou na vyhlídku, nebo jen tak procházkou po naučné stezce. Stačí se vydat po žluté značce od našeho domu, která vás dovede ke schodům. Po nich stoupáte na vrchol, do výšky 667 m.n.m. Z vrcholku Křížového vrchu se vám naskytne jeden z nejkrásnějších pohledů na celý Adršpach i jeho okolí. Cestou míjíte 14 litInových reliéfů z konce 20. století, které jsou zasazeny v okolních skalách. Dominantu Křížového vrchu tvoří kříž na pískovcovém podstavci, na kterém je vyobrazena sv. Anna, sv. Josef s malým Kristem a sv. Jan Nepomuckého.

Více tipů v publikaci v každém apartmánu

ADRŠPAŠSKÉ SKÁLY

Adršpašské skály jsou staré okolo 150 milionů let. Toto malé stáří, z geologického hlediska vysvětluje nezvykle ostré a poměrně málo zvětralé vrcholky zdejších skalních měst. Takzvaná skalní města představují totiž množství neobvykle úzkých a vysokých skalních útvarů, připomínajících věže.
Ve zdejším kraji pramení překrásná řeka Metuje, která se o několik málo desítek kilometrů dál vlévá do Labe.

BROUMOVSKÝ KLÁŠTER

V kostele sv. Vojtěcha v broumovském klášteře se nachází celkem asi 10 relikviářů, tedy schránek, které obsahují část z ostatků světce. Nejvzácnější mezi nimi je relikviář sv. Prokopa, obsahující ostatky sv. Prokopa, zakladatele Sázavského kláštera.

V roce 1999 byla v klášterním kostele sv. Vojtěcha nad kaplí sv. Kříže za zlaceným štukovým věncem s nápisem SANCTA SINDON v dřevěné schránce nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651.Na světě se nachází kolem čtyřiceti podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp) a rovněž patří k nejzdařilejším.